M.A.B.
Crucea metalică de la intrarea în sediul administrativ al Protopopiatului Bisericii Ortodoxe Române (BOR) ‘Dacia Ripensis’ din oraşul sârb Negotin a fost vandalizată, a declarat, pentru Agerpres, protopopul Boian Alexandrovici, transmite Timoc Press.
‘Am solicitat sprijinul autorităţilor poliţieneşti pentru depistarea autorilor acestui act de vandalism. Poliţiştii au venit la faţa locului şi au început cercetările’, a precizat Boian Alexandrovici, ctitorul primei bisericii, după aproape 180 de ani, în Serbia de nord-est, la Malainiţa.
Protopopul susţine că, la rândul său, a primit mai multe ameninţări din partea unor cercuri ostile celor peste 300.000 de români din aceste zone, iar, în ultimii trei ani, au mai existat cazuri rămase nerezolvate, când au fost distruse sau ruinate însemne româneşti.
‘Totuşi, am credinţa că, de data aceasta, vor fi scoşi la iveală adversarii BOR din Serbia de nord-est şi se va proceda în conformitate cu legile şi Constituţia Republicii Serbia’, a afirmat Boian Alexandrovici.
Crucile românilor, folosite la pavarea drumurilor
De asemenea, potriivit Timoc Press, ca urmare a unui incident grav petrecut de curand si ca urmare a discriminarii grave a credinciosilor Bisericii Ortodoxe Române din Timoc, Parintele Boian Alexandrovic i-a trimis o scrisoare deschisa Presedintelui Tadici.
PREŞEDINTELUI REPUBLICII SERBIA
DOMNULUI BORIS TADICI
Stimate domnule Preşedinte,
Având în vedere că sunteţi unica persoană care ne poate ajuta ca problemele existente să le rezolvăm în cadrul instituţiilor noastre statale, ne adresăm cu rugămintea de a primi o delegaţie a BOR din Serbia, pentru a Vă informa cu problemele prin care trece BOR şi enoriaşi săi în Serbia de Răsărit.
Satul Şipicova, plasa Zăiceri, a avut biserica sa, care a fost demolată în urmă cu câţiva ani. Pe acelaşi loc, din partea (Bisericii Ortodoxe Sârbe) BOS, s-a început construcţia noii biserici. Rămăşiţele bisericii vechi, cea demolată, care în mare parte este constituită din monumentele de la cimitirul vechi, sunt folosite pentru pavarea drumurilor, ceea ce a provocat nemulţumirea masivă în cadrul localnicilor. Şi cum ar fi altfel, dacă omul se deplasează pe şosea şi în faţa lui apare o cruce de piatră pe care scrie „ION 1874”. Cine are curaj să calce peste crucile strămoşilor săi, care au fost folosite drept „pavaj” cu binecuvântarea Episcopului BOS Iustin?
Locuitorii acestui sat, ne-au adresat o cerere de a înfiinţa parohia BOR (având în vedere că în acest sat slujba s-a ţinut în limba română, ca drept dovadă este şi MEMORIALUL EPISCOPIEI TIMOCULUI, pagina 253 din 1934). Prin Decizia nr.75/2010, această cerere a fost aprobată de către P.S. Dr. DA
A urmat strângerea de fonduri şi a fost cumpărat terenul unde este planificată construcţia bisericii. După cumpărarea acestui teren, au urmat atacurile publice prin mediile locale din partea primarului oraşului Zăiceri, dl. Boşco Nicici, „prieten de familie” al Episcopului Iustin, care printre diverse jigniri a subliniat că „VLAHILOR NU SE VA PERMITE CONSTRUIREA BISERICII”, ceea ce din păcate a şi realizat.
BOS a început construcţia bisericii în Şipicova fără avizele necesare, ceea ce nu l-a deranjat deloc pe primarul mai sus amintit. Însă, când BOR pe terenul său a pus patru grinzi şi o clopotniţă, imediat a fost trimisă inspecţia care a adus decizia de demolare a „obiectului”.
Am depus cererea pentru aprobarea construcţiei bisericii noastre, care după promisiunile domnului Nicici a fost respinsă, însă IMEDIAT a fost aprobată, retroactiv, construcţia bisericii a BOS.
Pentru a rezolva această problemă fără prea multă „gălăgie”, ne-am adresat în urmă cu câteva luni, în scris, ministrului Oliver Dulic pentru a primi delegaţia noastră, însă se pare că nici pe el, precum nici autorităţile locale, aceste probleme nu le interesează şi faţă de noi au o comportare precum o „mamă vitregă” ceea ce este foarte trist.
Din această cauză, avem rugămintea, ca dvs. preşedintele statului nostru, să primiţi cât mai urgent o delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române din Serbia, pentru a face totul ce este cu putinţă să rezolvăm această problemă.
Situaţia devine tot mai alarmantă, având în vedere că seara trecută, mai exact aseară pe la ora 19:30, din curtea „vicepreşedintelui consiliului parohial BOS din Şipicova” s-au văzut scântei, ca mai apoi să se audă împuşcătură în direcţia celor trei preoţi ai BOR, care la invitaţia localnicilor au asistat la adunarea crucilor mai sus amintite care erau folosite drept pavaj. Foarte rapid, prin sat s-a dus ştirea că a fost tras în preoţii BOR. Cum am fost unul dintre cei trei preoţi, cred că este vorba de o petardă, însă oare trebuie să aşteptăm ca cineva întradevăr să tragă în noi?
Ne punem întrebarea, oare acesta este un mesaj adresat preoţilor BOR?
La fel ne punem întrebarea dacă acest mesaj este adresat şi persoanelor cum trebuie să se declare la recensământ pentru a evita „să se tragă în ei”?
Aşteptând răspunsul dvs, Vă dorim toate cele bune de la Domnul Isus Hristos!







Textul care prefateaza documentarul de mai jos:
Valea Timocului locul unde românitatea se încăpăţânează să reziste infuziei lingvistice şi etnice.
Comunităţii româneşti din Valea Timocului îi sunt interzise drepturile fundamentale, care de altfel sunt recunoscute nu numai în Europa, ci de asemenea şi oricărei minorităţi din Serbia (inclusiv românilor din Voivodina). Românii timoceni nu au parte de educaţie în limba română, nici emisiuni de radio şi televiziune, autorităţile statului nefăcând nici un efort pentru reprezentarea lor în Parlamentul Naţional sau în adunările locale.
Simbolul luptei pentru românitate al timocenilor este reprezentat de un om al bisericii. Astfel, părintele Boian de la Malainiţa, este cel care a reuşit să ridice prima biserică romanească ortodoxă din Valea Timocului.