FUNDATIA IOAN BARBUS

Cardinalul Lucian cere `încetarea violențelor și amenințărilor` la adresa Bisericii Greco-Catolice din Ucraina și a ucrainenilor care `doresc să viețuiască într-o țară liberă și democratică’

Duminică, 2 februarie 2014, de Sărbătoarea Întâmpinării Domnului, în toate lăcașele de cult ale Bisericii Greco-Catolice Române se vor celebra slujbe și se vor înălța rugăciuni pentru Biserica Greco-Catolică din Ucraina și ucrainenii aflați în „clipe de încercare”, se arată într-o scrisoare de solidaritate a Cardinalului Lucian,  Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma.

„Atacuri de ură”

„Biserica Greco-Catolică Ucraineană în mod cu totul special apare lovită de atacuri de ură, într-un context în care creștinii – care sunt în același timp și cetățeni – doresc să viețuiască într-o țară liberă și democratică, fără corupție, fără minciună și fără violențe”, subliniază Preafericitul Lucian. „Ne exprimăm preocuparea față de amenințările contra Bisericii Greco-Catolice Ucrainene, fiindcă aduc aminte de spiritul cu care a fost pregătită represiunea și desființarea sa din 1946. Biserica Unită Ucraineană păstrează amintirea directă a persecuției pentru credință, la fel ca Biserica noastră, și care, iată, din păcate, pare să se reitereze la orizont în țara vecină.”

Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unite cu Roma cere „stăruitor” credincioșilor români să arate „solidaritate frățească cu Biserica Greco-Catolică din Ucraina în aceste momente dramatice, mai ales prin rugăciunea către Domnul Păcii, Părintele Veacului ce va veni, Cel care ne unește în credință și în slujire.”

„Unim glasul nostru cu cel al Preafericirii Sale Sviatoslav Șevciuk, Arhiepiscopul Major al Bisericii Greco-Catolice din Ucraina, pentru a cere încetarea violențelor și a amenințărilor la adresa membrilor acestei atât de încercate Biserici și a întregului popor ucrainean”, mai arată înaltul ierarh român.

„Nu ne este rușine de prezența noastră în Piața Maidan și vom rămâne și pe viitor acolo”

În urmă cu trei săptămâni, într-o scrisoare oficială, ministerul Culturii de la Kiev acuzase „încălcarea sistematică a legii de către unii preoți prezenți în Piața Independenței , sprijiniți de autoritățile Bisericii Greco-Catolice Ucrainene.” În scrisoarea adresată PF Sviatoslav Șevciuk, greco-catolicii erau amenințați cu „declanșarea unor proceduri judiciare cu scopul de a pune capăt activității”, ceea ce a declanșat o reacție dură din partea liderului greco-catolicilor ucraineni.

„Biserica noastră a fost întotdeauna una adevărată și va rămâne așa în virtutea misiunii pe care Hristos Mântuitorul ne-a  încredințat-o, în ciuda tuturor amenințărilor. Ne-am gândit că perioada de represiune a trecut, dar scrisori ca acestea ne dau îndoieli. Nu ne este rușine de prezența noastră în Piața Maidan și vom rămâne și pe viitor acolo”, a declarat PF Sviatoslav Șevciuk. „Pentru prima dată de la independenţa Ucrainei, am fost avertizaţi, de fapt ameninţaţi, cu privarea Bisericii noastre de statutul ei legal”, a răspuns acum două săptămâni Arhiepiscopul Major al Bisericii Greco-Catolice din Ucraina.

Preoții  – atât cei greco-catolici, cît și cei ortodocși ucraineni care nu țin de Moscova – îi spovedesc în mod curent pe manifestanții pro-occidentali și țin liturghii pentru aceștia în corturi.


Capelă greco-catolică improvizată
într-un cort din EuroMaidan

publicat si in Revista22

Puteți sprijini activitatea noastră cu o donație unică sau una recurentă prin Patreon.

Gelu Trandafir

Gelu Trandafir

Gelu Trandafir a studiat jurnalismul în Franţa. A fost producător de emisiuni pentru ProTV, realizator şi editor pentru BBC World Service, editorialist la România liberă şi redactor-şef adjunct la Evenimentul Zilei şi Cotidianul. A făcut parte din Delegaţia Permanentă a PNŢCD la începutul anilor '90 şi este membru fondator al Fundaţiei Ioan Bărbuş. A fost membru CNA între 2006 și 2012.

6 comentarii

 1. pista laszlo
  29 ianuarie 2014

  Bravo lor, crestinilor greco-catolici. Dar pentru conformitate e bine sa precizam ca si Biserica Ortodoxa ii sustine pe cei din Maidan

  http://www.nytimes.com/2013/12…..2&

  De fapt Biserica Ortodoxa a fost cu demonstrantii inca de la inceput, din decembrie 2013

  http://radioukr.com.ua/ro/907/549342/

 2. Anca Cernea
  29 ianuarie 2014

  Website-ul Bisericii Greco-Catolice a fost atacat masiv și scos din funcție. Atacurile proveneau din Rusia.
  http://risu.org.ua/en/index/al…..als/54965/

 3. Anca Cernea
  29 ianuarie 2014

  Yossyf Zisels, șeful Comunităților Evreiești din Ucraina, avertizează că regimul Ianukovicz va persecuta bisericile creștine care au avut curajul să fie de partea Maidanului, și toate bisericile care nu susțin guvernul. (v. articolul linkuit mai sus),

 4. Anca Cernea
  29 ianuarie 2014

  Daar… Iată că există și excepții. Un preot al Bisericii Ortodoxe Ucrainene a Patriarhatului Moscovei (KGB) a binecuvântat forțele Berkut,
  adică pe ăștia:


  și le-a cerut să lupte până la moarte împotriva manifestanților Euromaidanului, că altfel îi paște osânda veșnică.
  UOC-MP Priest Blessed Berkut to Fight to the Death Against EuroMaidan Protesters
  Se miră cineva?
  Atunci să ia să citească și asta:
  Legătura sfântă dintre Stalin și Biserica Ortodoxă Rusă explicată

 5. Mihaela Bărbuş
  29 ianuarie 2014

  Ukraine’s Major Archbishop Appeals for Solidarity and Support

  http://www.zenit.org/en/articl…..nd-support

  The Major Archbishop of the Ukrainian Greek Catholic Church has made a heartfelt appeal to European Nations for solidarity and support for the people of Ukraine.

  Speaking at a Feb. 25 press conference held at Vatican Radio, Archbishop Sviatoslav Shevchuk denounced the lack of public attention to Ukraine’s unrest until an explosion of violence last week that left some 100 people dead, and thousands more injured.

  He said Ukraine is now living through a dark time because nobody knows how the situation is going to evolve, Vatican Radio reported.

  But he also said it was a moment of great hope because Maidan has become a yeast that has caused the whole Ukrainian population to ferment.

  After recounting the reasons for the unrest, which centered on President refusal to sign a pact with the EU, Archbishop Shevchuk made an appeal for solidarity.

  “I would like to ask Europeans to wake up because what is happening in Ukraine, sooner or later, will touch all of you. Because Ukraine is part of Europe. And if people continue to pretend that nothing is happening, not only will things worsen in Eastern Europe, but this will cause great lack of faith in European values in the Western nations,” he said.

  Achbishop Shevchuk also drew attention to the problem of Ukrainian students obtaining visas to study in Europe and appealed for solidarity and help for the many thousands who have been wounded during the Maidan uprising.

  He noted that Poland, Lithuania, the Czech republic and Slovakia have already offered to receive the wounded and he appealed to Italy to do the same. He also expressed his gratitude to Germany, Poland and France for having sent their foreign ministers to Ukraine to act as peace mediators in the most difficult moment of the standoff.

  “This kind of solidarity must continue because the danger that one of our neighbours will provoke a civil war has not blown over,” he warned.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

„Sunt multe speranțe că chiar anul acesta, România se poate califica pentru Visa Waiver și ca să facă asta, cer oamenilor care mă ascultă astăzi ca ei sau prietenii lor, care se duc să aplice pentru o viză, să fie siguri că au toate documentele în orgine”,  spune domnul Adrian Zuckerman, ambasadorul american (2019-2021) numit …

aMBASADOR SUA LA BUCUREȘTI 2019 - 2021 administrația TRUMP - VISA WAIVER -
Ce ai mai putea citi
ro_RORomanian